Сторінками історії села

  Радківці – село, центр Радковецької сільської ради. Розташоване за 10км. Від районного центру і за 16км. Від залізничної станції Старокостянтинів І. Сільській раді підпорядковані села: Радківці,Демківці, Хутори, Жабче. В селі є  навчально-виховний комплекс, будинок культури, бібліотека, фельдшерсько-акушерський пункт.
    Вперше село Радківці згадується в історичних документах ХVІ століття.
   За мужність, виявлену у роки Великої Вітчизняної війни нагороджено орденами і медалями Радянського Союзу 84 чоловіки.
     В околицях села виявлено залишки поселення черняхівської культури.
     Сільськогосподарська артіль  ім.Шевченка  села Радківці заснована в 1929 році в період колективізації. З вересня 1941 року по березень 1944року сільськогосподарська артіль перервала свою діяльність в звязку з окупацією її території німецькими загарбниками.
      З березня 1944року після визволення від німецьких окупантів сільськогосподарська артіль відновила свою діяльність під тією ж назвою.
До 1955року в артіль входило одне село Радківці. В 1955році після укрупнення колгоспів в артіль влилася сількогосподарська артіль ім.Сталіна села Демківці, яка була заснована в 1929році. В 1956 році до артілі приєдналася сільськогосподарська артіль ім.15-го партійного з`їзду – села Хутори, яка також була заснована в 1929 році.Після укрупнення  сільськогосподарська артіль мала назву ім.Сталіна з центром у с.Радківці. Головою артілі з 1957 по 1962рік був житель с.Радківці Капляр Олексій Гнатович. В 1960році сільськогосподарська артіль ім.Сталіна перейменована на «Україна».Таким чином колгосп «Україна» нараховує три населених пункти:Демківці, Радківці, Хутори з центральною садибою в селі Радківці.
       З 1962 року по 1967 рік керівники господарства змінювалися часто. У 1967 році керівником господарства було призначено Пушкарука Ананія Васильовича. За час його головування було побудовано твариницьку ферму у с.Радківці. Саме в цей час було побудовано нову двоповерхову школу, яка діє і сьогодні.
     До 1918року діти с.Радківці навчалися у Хуторецькій церковно-приходській двокласній світській школі. В той час навчалось 9-13дітей.
      Після закінчення її діти 4-5 чоловік продовжували навчання в Старокостянтинівській гімназії. Решта дітей припиняли навчання.
      Після 1917року в с.Радківці сформувалася своя школа. Шкільного приміщення у селі не було, але громадськість вимагала відкриття школи. В 1918році початкова школа була відкрита. Перший вчитель був Тарасюк. Приміщення для неї наймалось у хатах жителів села: Скрижевського, Ільніцького, Шмирка, так було 8 років.
       За рішенням комнезаму (голова Капляр Гнат) в 1924році було розібрано клуню Хуторецького пана, перевезено в с.Радківці і побудовано школу. Будував і сформував школу Ниник Сергій Андрійович. Початкова школа стала двокомплектною. З 1928 по 1972 в якій навчалось 32-46 учнів. Першими вчителями були – Петрук Д.О., Петрук С.Р., Дегалюк Т.Я., Бабкевич Н.М., Шевчук І.О., Петрук Л.М.
     В 1966році на загальних зборах колгоспників було прийнято рішення про будівництво школи за колгоспний рахунок. Була замовлена документація і в 1970році рай.план включив у план забудови приміщення Радковецької восьмирічної школи.
     На будівництві школи працювала бригада Новоушицького училища механізаторів.
       Будівництво школи було завершено в 1973році, яку зразу ж було здано в експлуатацію і перейменовано з Радковецької початкової школи у восьмирічну. Першим директором було призначено Шевчука Івана Онуфрійовича.
   В цей час було скорочено Демковецьку і Хуторецьку початкові школи. Всі діти почали ходити в Радковецьку восьмирічну школу. Постало питання про підвіз учнів до школи. Воно було вирішене у 1974 році. Маршрутний автобус (спочатку Старокостянтинів-Демківці потім Старокостянтинів – Костянець регулярно став підвозити учнів до школи).
   На той час було 167 учнів. Учительський колектив складався з 10 чоловік. Директором школи був призначений в березні 1974 року- Мудрик Г.В.
       В червні 1977 року бувший директор школи Мудрик Г.В. був обраний головою виконкому Демковецької сільської ради.
      Директором  школи було призначено Прокіна Івана Васильовича. При школі працював консультпункт Старокостянтинівської заочної школи де здобували освіту 38 чоловік працюючої молоді. З 1978 року школа одна з перших в районі забезпечила учнів безкоштовними підручниками. На кінець 1979року бібліотечний фонд підручників складав 1021 екземпляр і всі учні одержали їх безкоштовно.
 В 2004році директор школи Прокін І.В. пішов на заслужений відпочинок. Директором було призначено Вешту Ларису Петрівну, яка пропрацювала до 2014року.   У 2004-2005 навч.році Радковецька ЗОШ І-ІІ ст. стала Радковецькою ЗОШ І-ІІІст. У 2007році в школі було відкрито комп`ютерний клас, який нараховував 5 комп`юторів. В листопаді 2012 року Жабецьку школу закрили. Виділено шкільний автобус для підвозу дітей в Радковецьку ЗОШ І-ІІІст.В вересні 2014року на посаду директора призначено Гуцалюк Людмилу Валентинівну. Школу реорганізовано в Навчально-виховний комплекс, при школі почав діяти дитячий садок.
    У 1977році керівником господарства було призначено Нестечука Миколу Григоровича, який працював до 1988року. У 1988році керівником господарства став Гальома Володимир Васильович, було побудовано дороги з твердим покриттям в с.Радківці, розпочато будівництво будинку культури, побудовано лазню. У 1990 році до керівництва господарством прийшов Пеньківський Валентин Петрович. В перші роки господарювання було побудовано маслозавод, пущено в дію  хлібопекарню.
     У 1992 році колгоспники колгоспу «Україна» виявили бажання і реорганізувались в агровиробничоторгівельну селянську спілку «Україна».  Саме на ці роки прийшовся повний розвал господарства.  У 1998 році керівником господарства обрано Демихіна Віталія Володимировича. Було проведено розпаювання землі. Видано земельні і майнові сертифікати.
      28 серпня 2008 року в с.Радківці за урочистої обстановки було відкрито пам`ятний знак жертвам голодомору. (сільський голова Побережняк М.І.)
      25жовтня 2010 року відбувся пуск газу до населених пунктів Радковецької сільської ради, а це власне самі Радківці, а також Хутори, Демківці та Жабче. Всього прокладено 24км.підвідного газопроводу, кошторисна вартість якого складає 2млн.900тисяч грн. У населених пунктах газифіковано понад 215 осель.
       У 2012році Радковецька сільська бібліотека стала переможцем у конкурсі проектів за програмою «Бібліоміст». За умовами конкурсу програми оголошеної фундацією Білла та Мелінди Гейтс, бібліотека отримала 30 вересня 2012 року 2 комп`ютери, 2 web-камери, сучасне обладнання, ліцензійне програмне забезпечення.

     

Комментариев нет:

Отправить комментарий